Posted | 0 comments

Pierwsze transplantacje serca powodowały, że pacjenci z przeszczepionym organem przeżywali od kilkunastu dni nawet do kilku lat. Obecnie obserwuje się znaczny rozwój transplantologii, co powoduje, że skuteczność jest większa. W niektórych przypadkach przeszczep serca jest jedyną szansą na przeżycie. Z tego powodu transplantacje są dopuszczalne w wielu krajach.

Postępy w tej dziedziny sprawiły, że dąży się do implantacji protez. W szczególności dotyczy to sztucznego serca, nerki, a także płuco-serca. Takie działania są konieczne, bowiem osób potrzebujących przeszczepu serca jest więcej, aniżeli dawców. Z tego powodu lekarze i naukowcy zainteresowali się możliwością dokonywania przeszczepów międzygatunkowych. Początkowo dawcami zostały poszczególne gatunki małp, jednakże wywołało to wiele protestów obrońców praw zwierząt. Zaczęto interesować się zatem świniami jako potencjalnymi dawcami. Wymagało to jednak dokonania zmian w kodzie genetycznym tych zwierząt.

Warto pamiętać, że zawsze istnieje możliwość odrzucenia przeszczepu. Większość biorców musi do końca życia zażywać specjalne leki, dzięki którym nie dojdzie do obumarcia przeszczepionego narządu. Ponadto muszą przebywać pod opieką specjalistów.

fizjologiczna żółtaczka związana z karmieniem piersią występuje u noworodków Bactroban ulotka