Posted | 0 comments

Do jednych z częstszych przeszczepów zalicza się transplantacje narządów wewnętrznych parzystych. Nazwa wywodzi się z tego, że niektóre organy w organizmie ludzkim występują podwójnie. Najlepszym tego przykładem są nerki oraz płuca. Zazwyczaj organy należy pobierać od osób spokrewnionych. Przedtem lekarze muszą jednak określić, czy nie wystąpi zagrożenie życia dawcy.

Warto podkreślić, że tego rodzaju przeszczepy mogą spowodować poważne uciążliwości dla zdrowia osoby oddającej narząd. Zazwyczaj dawca musi radykalnie zmienić swój styl życia bądź zrezygnować z dotychczas wykonywanych obowiązków. Ponadto istnieje ryzyko, że przeszczep zostanie odrzucony u biorcy. W Polsce dużym problemem jest znalezienie odpowiedniego dawcy. Nie zawsze jest to możliwe od osoby spokrewnionej. Wówczas istnieje jeszcze możliwość pozyskania narządu wewnętrznego od osoby zmarłej. Narządy wewnętrzne mogą być również pobrane od osób, u których wystąpiła śmierć mózgowa.

Transplantacje narządów wewnętrznych parzystych to temat budzący wiele kontrowersji. Etycy zastanawiają się, czy dopuszczalne jest świadome narażanie zdrowia, a nawet życia dawcy. Znaczna część jest jednak zdania, że jest to dopuszczalne dla ratowania życia bliskiej osoby.

Niquitin - pastylki do ssania przeznaczone dla ludzi palących